5 pytań, które zawsze usłyszysz podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Osoby, które aplikują na nowe stanowisko najczęściej obawiają się pytań jakie podczas rozmowy kwalifikacyjnej zada im rekruter. Dla obawiających się o przebieg rozmowy kwalifikacyjnej w jednym miejscu postanowiliśmy zebrać najczęściej zadawane pytania..

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pamiętaj aby dokładnie przemyśleć swoją odpowiedź. Unikaj ogólników, każdą odpowiedź poprzyj przykładami w celu udowodnienia swojego doświadczenia oraz zapewnienia, ze to właśnie Ty zasługujesz na to stanowisko. Nawet jeśli nie znasz odpowiedzi na pytanie, nie unikaj podjętego tematu, spróbuj znaleźć argumenty, które wskażą, że warto Cię zatrudnić. Pamiętaj także o zachowaniu kultury osobistej – wrażenie jakie sprawisz na rozmowie kwalifikacyjnej wpłynie na Twoje przyszłe zatrudnienie.

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania i odpowiedzi

 1. Co Pan/Pani wie o naszej firmie?
  Tego pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej mogą spodziewać się wszyscy kandydaci ubiegający się o pracę. Ku zaskoczeniu niewielka liczba osób ubiegających się o pracę jest w stanie udzielić płynnej odpowiedzi na to pytanie. Bardzo często już na starcie brak wiedzy o potencjalnym pracodawcy odbiera kandydatowi szansę na zdobycie wymarzonej posady.Dlaczego pada to pytanie? Jeśli kandydat nie ma pojęcia dla jakiej firmy chce pracować, dla pracodawcy to pierwszy znak, że nie zależy mu na stanowisku. A to zdecydowanie obniża szanse na zatrudnienie. Jeśli ubiegasz się o pracę spróbuj wejść w skórę pracodawcy. Sam prowadząc firmę chyba nie chciałbyś zatrudniać osoby, która nie ma pojęcia w jakiej dziedzinie będzie pracować. Wnioski jakie można wyciągnąć są oczywiste – potencjalny zatrudniony będzie działał chaotycznie i nie będzie przykładał się do obowiązków.
 2. Dlaczego to właśnie Panią/Pana powinniśmy zatrudnić?
  To pytanie zadają rekruterzy aby sprawdzić czy pracownik zna swoją wartość oraz poznać mocne strony osoby ubiegającej się o pracę. Odpowiadając na to pytanie możesz zabłysnąć wiedzą z zakresu znajomości branży. Pamiętaj, aby na to pytanie odpowiedzieć bez wahania, a udowodnisz, że naprawdę jesteś dobry w tym co robisz.Przed rozmową dobrze zapoznaj się z ofertą pracy. Przygotuj swoją wypowiedź do wymagań oraz obowiązków zawartych w ogłoszeniu. Odpowiadając na pytanie dlaczego to właśnie Ty powinieneś zdobyć tę pracę wspomnij o:

  – awansach
  – nagrodach
  – co nowego dzięki Tobie uzyskała firma w której obecnie jesteś zatrudniony
  – z jakich projektów jesteś najbardziej dumny
  – jakie pieniądze udało Ci się wynegocjować i wprowadzić oszczędności dla firmy

  Zaplanuj swoją wypowiedź o swoich osiągnięciach i przedstaw je w rozbudowanej formie. Pokaż, że jesteś specjalistą w swojej dziedzinie.

 3. Proszę powiedzieć coś o sobie
  Dlaczego pada pytanie o motywację do pracy? Rekruterzy z przyjemnością przeprowadzają rozmowę z osobami ambitnymi, które chcą się rozwijać i poszerzać zawodowe horyzonty. Firmy z chęcią zatrudniają osoby, w które można inwestować, aby stali się specjalistami w tym co robią. Zatrudniając nowego pracownika musi opłacać się pracodawcy, dlatego tak ważne jest podkreślenie chęci rozwoju zawodowego.Czy możesz powiedzieć, że Twoją motywacją do pracy są zarobki? Oczywiście praca to nie tylko rozwój osobisty, ale także wynagrodzenie. To właśnie ono pomaga zaspokaja podstawowe potrzeby, a także pozwala na rozwijanie pasji. To właśnie rozmowa kwalifikacyjna jest okazją aby porozmawiać po Twoich wymarzonych zarobkach. Podczas rozmowy nadmień, że satysfakcjonujące wynagrodzenie jest dla Ciebie ważne. Będzie to doskonałą okazją do negocjacji stawki.
 4. Co Panią/Pana motywuje do pracy?
  Pytanie to ma na celu sprawdzenie na jakim poziomie u kandydata jest autoprezentacja. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej trzeba udowodnić, że potrafisz mówić o sobie i że znasz swoją wartość. Staraj się zainteresować rekrutera swoją osobą, a z pewnością zwiększysz szanse na zdobycie posady o którą się ubiegasz.Pamiętaj aby pokazać co firma może zyskać zatrudniając właśnie Ciebie. Opisz swoje mocne cechy i wskaż w jaki sposób wykorzystujesz je podczas pracy. Oczywiście możesz krótko wspomnieć o tym czym się interesujesz – w ten sposób przybliżysz do siebie rozmówcę i zyskasz sympatię.
 5. Jakie są Pani/Pana oczekiwania finansowe?
  Dlaczego pada to pytanie? To jedno z zagadnień musthave na rozmowie kwalifikacyjnej. Pracodawca musi przecież ustalić stawkę z potencjalnym pracownikiem i czy będzie ona dla niego satysfakcjonująca. Pamiętaj, że jeśli podasz zbyt niską kwotę, gorzej będzie później negocjować wynagrodzenie. Jeśli podana stawka będzie zbyt wysoka, jest szansa, że pracodawca zdecyduje się na zatrudnienie kandydata o niższych oczekiwaniach finansowych.
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Zapomniałeś hasło

Udostępnij