Przyczyny przewlekłego zmęczenia

Czujesz się ledwo żywy, wypompowany? Jesteś śpiący, nie możesz się skupić i brakuje Ci energii?  Przekonaj się, jaki wampir wysysa z Ciebie chęci do życia.

 

Przemęczenie należy do najczęstszych powodów zdrowotnych. Potrafi utrzymywać się bez wyraźnego powodu. Z uwagi na dużą liczbę możliwych przyczyn oraz czynników ryzyka, ciężko jest je zdiagnozować lekarzom.

 

Specjaliści wyodrębniają je na kilka grup;

– Psychologiczne
– Fizyczne
– Niezdrowym stylem życia

Co może być przyczyną psychologiczną?

– depresja,
– szok emocjonalny
– nadmiar stresu

Szok emocjonalny spowodowany np. śmiercią bliskiej osoby, utratą pracy, a nawet zdarzeniami pozytywnymi np. przeprowadzką do nowego domu czy zmianą pracy może doprowadzić nas do dużego stresu. Gdy czujemy się przygnębieni, ospali  i nie mamy chęci do życia, czy negatywnie oceniamy rzeczywistość to prawdopodobnie cierpimy na depresję. Taki stan jest jednym z poważnych chorób, które należy leczyć.

Jakie są powody fizyczne?

Mogą być to niezdiagnozowane lub nieleczone problemy u podłoża zdrowia fizycznego, w tym m.in.:

Niedoczynność tarczycy inaczej choroba autoimmunologiczna, nazywana chorobą Hashimoto organizm niszczy komórki odpowiedzialne za wytwarzanie tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3), które odpowiadają za większość procesów zachodzących w organizmie, w tym za kondycję układu nerwowego, krwionośnego, mięśniowego, kostnego oraz za temperaturę ciała.

Bezdech senny to zaburzenie oddychania, towarzyszące często osobom chrapiącym. Powoduje, że  oddech zatrzymuje się w czasie snu na 10 sekund – do 1 minuty. Sprawia, że osoba chora próbuje złapać oddech i wybudza się z naturalnej fazy snu.

Niedożywienie  to sytuacja, w której organizm cierpi na brak składników odżywczych. Zaburza to naszą funkcje życiową, co prowadzi do złego samopoczucia, braku energii, senności itp.

Celiakia jest najpoważniejszą nietolerancją pokarmową człowieka, z której nie da się wyleczyć. To choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym. Niewskazane jest jedzenie glutenu, białka zapasowego zawartego w zbożach.

Cukrzyca to stan, w którym organizm nie może utrzymać na odpowiednim poziomie cukru we krwi. Glukoza jest głównym źródłem energii dla organizmu.

Otyłość  charakteryzuje się zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej. Jest to choroba przewlekła, która może być czynnikiem innych chorób typu cukrzyca, niedokrwienie serca, czy  nadciśnienia tętniczego

Anemia to niedobór hemoglobiny, białka bogatego w żelazo, które jest obecne w czerwonych krwinkach i które przenosi tlen z płuc do innych części ciała. Gdy tkanki i narządy nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, pojawia się zmęczenie.

Chorób, które potęgują się w naszym organizmie jest znacznie więcej. Objawiają się one przewlekłym zmęczeniem W związku z tym nie należy ich lekceważyć. To może nam pomóc uratować nasze życie w razie gdyby np. pogłębiała  się u nas choroba nowotworowa. Jednakże nie muszą to być tylko choroby, a mogą niektóre naturalne zmiany i stany fizjologiczne, takie jak np. ciąża – szczególnie na początku pierwszych tygodni  lub nawet skutki uboczne leczenia farmakologicznego, np. chemioterapii. Nie zapominając o konsekwencji zatrucia jakąś nieznaną substancją toksyczną, np. tlenkiem węgla.

Wykonaj  badania!

Przede wszystkim krwi i moczu, które są priorytetowym źródłem informacji o stanie zdrowia.

Niezdrowy styl życia podłożem przemęczenia?

W porównaniu do wcześniej wymienionych powodów, nasz wkład jest znacznie łatwiejszy i to od nas zależy  jak potoczy się nasze życie.

Nałogi i małe „grzeszki”, a zwłaszcza:

– Niezdrowe tzw. śmieciowe jedzenie i nieregularne posiłki
– Przesadne picie alkoholu albo kofeiny (kawa, napoje energetyczne)
– Mało ruchu przez siedzący tryb życia – praca przy biurku                                                                                                                                                                                                                                                      – Przeciążająca praca np. praca fizyczna  może doprowadzić do tzw. syndromu wypalenia zawodowego.

Wyniszczający zespół przewlekłego zmęczenia to choroba?

Odpowiadamy ,,Tak! ‘’  W dzisiejszych czasach mając nowoczesną medycynę została wyodrębniona jednostka chorobowa o nazwie zespół przewlekłego zmęczenia, czyli CFS.

Czym się charakteryzuje?

Chorobie towarzyszy ciągłe zmęczenie, które nie ustępuje. Może utrzymywać się więcej niż 6 miesięcy. Nasila się po wysiłku i nie jest czynnikiem innego toczącego się procesu chorobowego. Mimo odpoczynku, czujemy się przemęczeni. Do rozpoznania tej choroby służą objawy towarzyszące tj. ból mięśni, bóle stawów, ból gardła, tkliwe węzły chłonne lub bóle głowy, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia.

Nie mniej jednak, na pytanie o przyczynę zespołu przewlekłego zmęczenia nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Eksperci podejrzewają, że mogą być wśród nich m.in.: zaburzenia czynności układu immunologicznego lub nadnerczy, infekcje wirusowe, a nawet doznanie silnego urazu w dzieciństwie.

 

Pamiętaj, nigdy nie lekceważ u siebie przewlekłego zmęczenia i osłabienia.

Dowiedz się sam jakie mogą być objawy przemęczenia.

 

 

 

 

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Zapomniałeś hasło

Udostępnij