Marzysz o własnym biznesie i nie wiesz od czego zacząć?

Ten artykuł jest dla Ciebie.

Przedstawimy Ci kilka niezbędnych informacji, które Ci w tym pomogą.

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najczęściej wybieraną formą prawną. Należy do najprostszych sposobów na własny biznes. Jednak jak każdy biznes wiążę się z wysokim ryzkiem. Musisz wykazać się odpowiedzialnością i samodzielnością, która wymaga podejmowania istotnych decyzji, a one są ważnymi aspektami dla Twojego biznesu.

 

Własny biznes – podstawowe informacje, które musisz wiedzieć:

  • Nazwa Twojej firmy – czyli imię i nazwisko. Dopuszczalne jest dopisanie frazy dotyczącej działalności firmy, miejsca jej prowadzenia bądź innych dowolnie dobranych zwrotów, bardziej marketingowych. Możesz posługiwać się nazwą skróconą np. na wizytówkach, ulotkach reklamowych, w kontaktach np. z kierowcami, a także na social mediach. Na rachunkach i fakturach zamieszcza się pełną nazwę.
  • Data rozpoczęcia działalności – musisz ustalić kiedy chcesz zacząć prowadzenie firmy. Pamiętaj, że datę rozpoczęcia musisz podać we wniosku o wpis do rejestru (CEIDG-1).
  • Przedmiot działalności –  czyli to czym chcesz się zajmować świadcząc usługi bądź sprzedając towary. Składając wniosek o wpis należy podać tzw. KOD PKD, czyli kod Polskiej Klasyfikacji Działalności (rodzaj prowadzonej działalności)
  • Adres wykonywania działalności – adresem może być Twoje własne miejsce zamieszkania, wynajęty lokal czy mieszkanie.
  • Koszty założenia działalności – przede wszystkim musisz zastanowić się jakie będziesz musiał ponieść koszty np. na otworzenie biura rachunkowego będziesz potrzebował wynająć lokal, kupić urządzenia biurowe, komputery, meble
  • Formą opodatkowania – wypełniając wniosek wybierz formę zapłaty podatku dochodowego (PIT):  – Podatek progresywny („na zasadach ogólnych”), – liniowy, – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i kartę podatkową (przez rodzaj działalności i przychody będzie on ograniczony) Każda z nich jest rozliczana w inny sposób, ma różne stawki, nakłada różne obowiązki i daje inne przywileje.
  • Formą rozliczeń księgowych – jednoosobową działalność gospodarczą można rozliczać za pomocą księgi przychodów i rozchodów (KPIR), ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych albo w formie ksiąg rachunkowych.
  • Numer REGON i numer NIP – REGON jest przede wszystkim źródłem informacji dla badań statystycznych, natomiast numer NIP służy do kontaktów z Urzędem Skarbowym. Wniosek o przyznanie takich numerów jest zawarty we wniosku CEIDG-1.
  • Rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – to pierwszy krok do stworzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Musisz tylko wypełnić wniosek CEIDG-1 i złożyć w urzędzie gminy lub przesłać drogą elektroniczną. Złożenie wniosku i rejestracja firmy jest BEZPŁATNA.
  • ZUS – w ciągu 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczeniowego (np. od momentu rozpoczęcia działalności) należy dokonać swojego zgłoszenia jako osoby ubezpieczonej oraz innych osób (np. pracowników). Na początek masz możliwość opłacania przez 24 pełne miesiące kalendarzowe obniżonej składki na ubezpieczenie społeczne. Oprócz tego zanim zaczniesz opłacać obniżone składki, możesz skorzystać z ,,Małego Zusu’’, czyli przez pierwsze 6 miesięcy opłacasz wyłącznie składkę zdrowotną. Przy opłacaniu Ulgi na start przedsiębiorca nie ma prawa do świadczeń chorobowych i wypadkowych. Po upływie 6 miesięcy możesz skorzystać z obniżonych składek na ubezpieczenie społeczne. Jesteś zobowiązany do opłacenia składki ZUS niezależnie od uzyskanego przychodu.

 

 Pamiętaj!
W związku z prowadzeniem działalności to przedsiębiorca odpowiada za wszystkie zobowiązania. Jeżeli działalność przyniesie nawet te nieprzewidziane straty – długi np. brak zapłaty za faktury to przedsiębiorca musi je pokryć z prywatnego majątku. Dlatego tak ważne jest dopilnowanie każdego szczegółu, tym bardziej płatności za wykonane usługi czy sprzedaż.
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Zapomniałeś hasło

Udostępnij