Przemęczenie – jak wpływa na naszą pracę?

 

Jesteś w pracy i nie możesz się skoncentrować, a oczy same się zamykają? Czujesz, że brakuje Ci energii, a weekend dopiero się skończył? Fatalne samopoczucie nie musi świadczyć o nieodpowiednim wyborze pracy. Przemęczenie często wkrada się niespodziewanie.

Czytaj dalej, a dowiesz się  jak przemęczony organizm działa na naszą pracę.

Przemęczenie to bezustanne, nieprzemijające uczucie wyczerpania, które może wpływać negatywnie na nasze życie zawodowe. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób się śpieszy. To prowadzi ich do stresu, który może być powodem przemęczenia. Zmęczony pracownik staję się mniej efektywny ma kłopoty z koncentracją i krótkotrwałą pamięć.

Praca w życiu człowieka odgrywa olbrzymią rolę. Poprzez pracę, człowiek dostarcza dochody, które są źródłem utrzymania i zaspokajania jego potrzeb. Dobrze zrealizowana praca daje satysfakcje oraz pobudza ambicje oraz samorozwój. Zbyt duża ilość zadań i chęć dorównania innym stają się najważniejsze, brakuje nam czasu na wypoczynek. Zaczynamy dzień od pójścia do pracy, później wracamy do domu, a tam mamy kolejne obowiązki. Nasz mózg prawie nie odpoczywa, ponieważ cały czas myślimy o tym, co należy jeszcze zrobić. Tym samym obniża się nasza wydajność, co powoduje, że kolejny raz zostajemy po godzinach. Brak koncentracji na wykonywanym zadaniu, może skutkować większą ilością błędów niż zazwyczaj. Nasz pracodawca nie będzie z nas zadowolony, co może być powodem utraty pracy.

Co może być wyznacznikiem przemęczenia?

Głównym wyznacznikiem jest długotrwałe uczucie fizycznego i/lub emocjonalnego wyczerpanie.

  • Brak koncentracji, słaba pamięć i stres: sprzyja popełnianiu błędów. Za duża ilość obowiązków sprawi, że np. zapomnisz o powierzonych Ci zadaniach w pracy. Możesz wtedy być uważany za osobę nieodpowiedzialną. Niepowodzenia przekładają się na rosnące uczucie przygnębienia oraz zestresowania. Stres towarzyszy nam na co dzień np. kiedy zbliża się godzina oddania projektu, którego jeszcze nie zaczęliśmy. Może powodować kolejne objawy tj. ból brzucha, ból głowy – co wiążę się z brakiem koncentracji
  • Migreny i zawroty głowy: jedna z dolegliwości układu nerwowego – migreny, czyli bóle głowy o różnym stopniu nasilenia, mogą występować z symptomami, takimi jak mdłości, zawroty głowy, czy światłowstręt. Ból często dekoncentruje nas od obowiązków, w skrajnych przypadkach nie jesteśmy w stanie ich wykonać.
  • Zaburzenia snu: ciągły stres i myślenie o życiu zawodowym czy prywatnym nie daję nam spać. Budzimy się w nocy i następnego ranka nie możemy wstać do pracy. Często się do niej spóźniamy i chodzimy zaspani.
  • Nawracające infekcje: ciągłe przeziębienia, stan podgorączkowy, opryszczka i inne choroby skórne – jeśli  zauważyliśmy u siebie takie objawy, powinniśmy uzupełnić poziom witamin. Będziemy musieli wziąć urlop i porządnie wypocząć.

Mogą występować objawy emocjonalne:

  • Apatia – uczucie niechęci do zadań, które wcześniej nie sprawiały kłopotów,
  • Drażliwość – utrata kontroli, która może spowodować niepotrzebny konflikt
  • Płaczliwość – niepohamowane, bezpodstawne wybuchy płaczu
  • Zmienność nastrojów – szybko i intensywnie zmieniające się emocje

 

Masz te symptomy? Skorzystaj z wykonania tych badań.

Zrób badania kontrolne krwi i mocz. Odbierz wyniki i skorzystaj z wizyty u lekarza. Należy wykluczyć schorzenia, takie jak cukrzyca, kłopoty z sercem czy zbyt niskie ciśnienie. Podobne objawy dają hormony tarczycy – koniecznie je zbadaj. Częstą przyczyną jest anemia, dlatego warto wykonać morfologię krwi, a w tym poziom żelaza oraz ferrytyny.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Zapomniałeś hasło

Udostępnij