Jak szukać pracy? – kilka zasad

Szukanie pracy dla większości z nas jest wyzwaniem. Szczególnie,  gdy właśnie utraciliśmy swoją wymarzoną pracę. Jesteśmy przygnębieni i wątpimy w znalezienie kolejnej.

Zatem jak i gdzie szukać pracy, aby znaleźć taką, która spełni nasze oczekiwania?

Oto kilka zasad szukania pracy:

  1. Bez CV nie wychodź z domu.

Curriculum Vitae, a inaczej życiorys zawodowy tzw. przepustka do kolejnych etapów rozwoju zawodowego. Bez niego cały proces rekrutacyjny nie może się odbyć.  Musisz pamiętać, że Twoje CV powinno być unikatowe, dlatego nie kopiuj wszystkiego z gotowych szablonów. Spróbuj się wyróżnić. Przygotuj  je niezwykle starannie i zawsze mniej je pod ręką.

  1. Znajomi – pierwsze źródło informacji

Ludzie przekazują sobie informacje w ogromnie szybkim czasie. Dlatego warto mówić znajomym, rodzinie i wszystkim innym ludziom, którzy mogliby nam pomóc, że jesteśmy na etapie poszukiwania pracy. Warto wspomnieć o naszym doświadczeniu zawodowym, czy też powiedzieć jakiej pracy konkretnie szukamy.

  1. Internet – naszą prawą ręką   

Należy podkreślić,  że szukanie pracy bez Internetu jest nieco trudniejsze. W dzisiejszych czasach prawie każdy ma do niego dostęp – dlatego warto z niego skorzystać. Jak szukać pracy w Internecie? Większość firm publikuję ogłoszenia poprzez różne portale z ogłoszeniami. Aby nie tracić czasu, należy przeglądać portale, takie jak pracujtu.pl, na których znaleźć można tysiące ogłoszeń z wielu kategorii w jednym miejscu. Dzięki dodaniu profilu kandydata będziesz na bieżąco i od razu prześlesz swoje CV pracodawcy.

  1. Bądź pewien czego szukasz.

Powinniśmy pamiętać, że najlepszym sposobem na znalezienie pracy jest dobrze określić grupę stanowisk i branże,  które nas interesują. Dzięki temu zawężamy zakres poszukiwań. Szkoda czasu rekrutera i naszego własnego, zwłaszcza jeśli nie spełniamy podstawowych kryteriów. 

  1. Napisz list motywacyjny.

Przygotuj list motywacyjny zaraz po napisaniu CV. Sprawdź  cechy, których oczekują od dobrego kandydatka w wybranej przez Ciebie pracy. Jeśli je masz to koniecznie przedstaw jak je wykorzystałeś na poprzednich stanowiskach. Jeżeli dopiero zaczynasz swój życiorys zawodowy to pisanie listu nie ma sensu. Pamiętaj,  że dobry list motywacyjny to taki, który jest dopełnieniem Twojego CV, a przede wszystkim odpowiada na konkretne  oczekiwania pracodawcy. Oryginalny list motywacyjny daję Ci sporą przewagę nad innymi ubiegającymi się kandydatami.

Przygotuj się na wszystko!

Jeśli znalazłeś już pracę  to bardzo ważnym krokiem jest przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Musisz pamiętać,  że zaproszenie na rozmowę nie świadczy o dostaniu pracy. Zazwyczaj na rozmowę przychodzi kilku, kilkunastu, czy kilkudziesięciu kandydatów i to rekruter decyduje, który z nich jest najlepszy.  Dlatego w takiej sytuacji trzeba się do niej porządnie przygotować. Dowiedź się jakie pytania najczęściej padają i miej na nie dobre odpowiedzi.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Zapomniałeś hasło

Udostępnij